Výchovu psa usnadní elektrické obojky

Máte psa, který vás spíše neposlouchá, než poslouchá? Pokud ano, jste tady správně! V tomto článku se totiž zaměříme na moderní elektrický obojek. Hned v úvodu je nutné říci, že obojek není nic, co by psa týralo nebo mu způsobovalo zranění naopak jej vede k disciplíně.

elektrický obojek

Většina obojků, které na trhu seženete pracují na jednoduchém principu, kdy je psovi "uštědřeno" pár slabých výbojů, díky kterým poslechne na daný povel. mají za cíl poslechnutí psa na daný povel. Kromě samotné elektriky lze psa upozorňovat pomocí vibrací nebo jen zvuku. Výboj je v obojku ve chvílích, kdy se pes zaběhne nebo míří k silnici.

Druhy upozornění

Moderní obojky se většinou označují jako elektrické nebo elektronické. Ne vždy jsou vybaveny možností výboje. Existují také obojky, které disponují jiným typem upozornění. Jedná se například o:

  • Elektrický impuls – u tohoto typu obojků je použito elektrostatického výboje, který upozorní psa v krajních případech. Účelem je psa přimět udělat povel, který mu byl dán. Intenzitu výboje lze jednoduše nastavit a ovládat pomocí dálkového ovladače.
  • Vibrace – jedná se o šetrný způsob, obojek pracuje na principu generování nepříjemných vibrací, které psa nebolí. Vibrační obojky lze nastavit na několik úrovní přesně pro potřeby vašeho psa.
  • Zvukové upozornění – zvuk, v tomto případě nepříjemný je základním prvek všech elektrických obojků. Zvukový signál vyvoláte na dálkovém ovladači a mnohdy je to také jediný impuls, který budete používat. Jiné totiž nebudou nutné.

elektrický obojek

Výběr elektrického obojku?

Většina obojků se od sebe příliš neliší, kromě provedení nabízejí shodné funkce. Velmi důležité je pečlivě vybírat nový obojek, zejména pokud je to první. Je nutné brát v potaz, zda jej budete používat pro výcvik na zahradě nebo na cvičišti či v lese. Zde je několik základních parametrů:

  • Dosah elektronického obojku – běžně se pohybuje kolem 300 m, profi obojky až několik km.
  • Druh upozornění – většinou disponují zvukovým, vibračním a elektrostatickým impulsem.
  • Vodotěsnost – má-li váš pes rád vodu, doporučuji pořídit voděodolný obojek.
  • Akumulátor – obojky lze pořídit s klasickými tužkovými bateriemi nebo integrovaným akumulátorem.

 

  • Přečteno: 1077