Teleskopické může být ukazovátko nebo plošina
Pokud plánujete pracovat ve výškách a nechce se vám rovnou stavět lešení, zkuste využít výhod teleskopických plošin. Jsou to velcí pomocníci, jejichž použití je velmi variabilní a lze je přizpůsobit jakémukoliv užívání. Níže si popíšeme základní druhy manipulačních plošin.
Výhody manipulačních plošin
Jelikož je plošina poměrně jednoduché zařízení, těší se značné oblibě. Jedním z nejpoužívanějších odvětví je například stavebnictví, kde se z jejich pomocí realizují nejrůznější dokončovací práce. Jejich výhodou je:
- variabilita,
- snadná údržba,
- možnost dálkového ovládání.
Bezpečnost při práci
Většina plošin je vybavena pracovním košem v kombinaci se zábradlím. Díky tomu je pracovníkům umožněné bezpečně pracovat ve výškách. Kromě jiného je zde také ovládací panel, kterým je možné plošinu směrovat dle určení.
Teleskopické plošiny
Tyto plošiny jsou určeny pro práci, kde potřebujeme velký boční dosah. Výhodou je jednoduché ovládání a vysoký výkon. S těmito plošinami lze pracovat ve výškách kolem 40 m s bočním dosahem až 20 m.
Sloupové plošiny
Sloupové konstrukční řešení plošin je velmi jednoduché. Své využití najdou plošiny v halách nebo skladech při nejrůznějších montážích a údržbových výkonech ve výškách do 12 m. Plošiny jsou poháněny elektromotorem nebo akumulátorem.
Mobilní plošiny
Jedná se o nejpoužívanější typ plošin, a to hlavně díky své variabilitě. Dalšími výhodami je nízká hmotnost nebo boční dosahem až 20 m. Výška plošin dosahuje 30 m. Plošiny tohoto typu jsou uzpůsobeny k tažení za automobilem.
Výběr manipulačních plošin
Při výběru je nutné pamatovat na to, že každý typ je konstruovaný pro jiné činnosti. Neexistuje "univerzální" typ! Proto je dobré na to při konfiguraci myslet. Mnoho výrobců nabízí zákazníkům individualizaci dle konkrétních požadavků. Při výběru plošiny je proto nutné pamatovat na výše zmíněné řádky a v poptávce vždy uvést:
Činnost, kterou bude vykonávat.
Prostředí, kde se bude pohybovat.
Výšku, ve které se bude pracovat.
- Přečteno: 1039