Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Nákup šperků na internetu je pro mnohé zákazníky matoucí. Hledají diamanty, ale kupují brilianty. Nebo ještě hůř, v nákupním košíku mají zirkony s briliantovým brusem. Najít ten správný kamínek dělá občas potíže. Proto si tyto dva pojmy krapet více přiblížíme. Hlavní rozdíl mezi diamantem a briliantem spočívá v tom, že diamant je surový nerost a briliant vzniká až jeho výbrusem do vysokého lesku. Jak tedy poznat, jestli se jedná o zlaté náušnice se zirkony, diamantem, nebo briliantem?
Co je diamant?
Konkrétně se jedná o krystalickou formu uhlíku, vytvořenou v roztavené hornině a chladnoucím magmatu v podzemí. Diamantový nerost se těží hluboko v dolech. Jakmile se dostane na povrch země je stále diamantem. Přírodní diamanty obsahují poměrně často velkou dávku nečistot (inkluzí). Tyto nečistoty ovlivňují barvu kamene. Bývají převážně zbarveny do šedých a žlutých odstínů. Jen zlomek vytěžených diamantů je průhledný a vhodný pro tvorbu šperků. Vyhovující surový diamant se z dolů dostane do rukou brusiče. Teprve v jeho dílně se začíná diamant zpracovávat. Na základě pečlivého měření se rozhoduje, jaký bude mít diamant tvar. Až v tomto okamžiku se rozhodne o konečném názvu kamene. Nerost může zůstat i po broušení diamantem. Záleží na tom, jakým stylem je vybrušování provedeno.
Podle typu výbrusu: Čtvercové a obdélníkové diamanty
Zkušený brusič dokáže diamant opracovat do různých tvarů. Pokud si necháte udělat výbrusy do čtverce nebo obdélníku, bude konečný výsledek stále diamantem. Výbrus do čtvercového tvaru je znám pod pojmem princess. Pro obdélníkový tvar se setkáte s označením baquette.
Co je briliant?
Přeměna diamantu na briliant proběhne až ve chvíli, kdy je surový nerost vybroušen do kulatého nebo oválného tvaru. Množství vybroušených plošek (faset) zajistí briliantu jeho typický lesk a třpyt. Fasety se brousí do takových úhlů, aby jimi světlo pocházelo co nejefektivněji. Právě díky vysokému třpytu jsou briliantové šperky ideálním dárkem pro vzácné příležitosti.
Podle typu výbrusu: Kulaté a oválné brilianty
Setkáte se s nimi nejčastěji ve šperkařství. Zasazují se směle do náušnic, přívěsků, náramků či prstenů. Briliantovým výbrusem mohou být opracovány i další drahé kameny. Nesou pak přívlastek “s briliantovým brusem”. Typickým příkladem mohou být levnější náhražky diamantů - zirkony či moissanity.
Tip: Jak poznat pravý diamant
Zásadní rada, pokud nevíte, nestyďte se zeptat prodejce. Ten by měl být dostatečně proškolen o drahých kamenech, které prodává. Jestli selže, poptejte se na certifikát. Přírodní diamanty mají vždy vystaveny certifikát kvality (metoda 4C) hodnotící barvu, nečistoty, hmotnost a případný brus drahého kamene. U nás jsou nejčastější certifikáty od České gemologické laboratoře (ČGL). V poslední době se hodně rozšířily falešné certifikáty. Dejte si pozor zejména na vlastní firemní certifikace nebo na ty, které zaručující 100% přírodní diamanty za výhodnou cenu. Jestli nebudete spokojeni ani s vysvětlením prodejce, poohlédněte se po drahém dárku raději jinde. Případně si k nákupu opravdu drahého kamene přizvěte specializovaného odborníka.
- Přečteno: 1198