Co je to generační obměna ve firmě?

generanční obměna ve firmě

U některých firem nastalo nebo nastane období, kdy jejich majitelé se rozhodnou převést svůj podnik na další generaci nebo jej prodat. Často dochází k tomu, že toto náročné období prověří vztahy v rodině a je náročným pro všechny její členy. Rodinné podniky patří mezi důležité ekonomiky a tvoří 50 – 90 % HDP ve svých zemích.

Co je to generační obměna ve firmě?

Generační obměna je v podstatě předání rodinné firmy či společnosti svým nástupcům, nejčastěji dětem. Je to velmi náročný krok, kdy pokračovatelé z řad členů rodiny či zaměstnanců musí zajistit i nadále prosperitu a chod firmy i její úspěšný rozvoj.

Tato generační obměna ve firmě vyžaduje mnoho strategických kroků a prvním z nich je zvolení správného nástupce. Na současném majiteli pak záleží, zda půjde na zasloužený odpočinek, nebo se bude podílet na vedení firmy například jako předseda představenstva, člen dozorčí rady apod. Ne vždy má majitel firmy nástupce z řad příbuzných a dětí, nicméně i schopný management firmy může vedení převzít a budovat a rozvíjet podnik i nadále.

Celý proces nazvaný generační obměna trvá několik měsíců, často i dva až tři roky. Majitelé firem, kteří se pro tento krok rozhodnou mohou oslovit spolehlivou firmu, která je provede jednotlivými fázemi generační obměny tak, aby nebyly tyto změny pocítit na výsledcích firmy a ani na rodinných vztazích. Obecně se uvádí, že tento krok přežije jen něco málo přes 30 % firem. Nemusí ta tvoje patřit mezi ně, stačí se obrátit na solidního poskytovatele této služby. Na webu mezigeneracniobmena.cz ti pomohou předat firmu do dobrých rukou. Zkušený poradce ti pomůže celou obměnu pečlivě naplánovat a rovněž dotáhnout do zdárného konce. Způsobů předání firmy je mnoho, je potřeba se zaměřit vždy na konkrétní situaci v dané firmě a rodině.

  • Přečteno: 2050